Szukaj
 
Wpisz szukaną frazę lub datę szukanej informacji.
 
 
 
  Kontakt
 
Henryk Chorążewski
- redaktor


 
 
 
  W komórkach
 
Bardziej melodyjne komórki28-11-2003
 
Zanosi się na kolejną rewolucję w telefonii komórkowej. Popularna już w Korei Południowej usługa pozwala na dobieranie rodzaju dźwięku, jaki chcemy, aby usłyszała osoba odbierająca.

Firma WiderThan, dostawca usługi, nazywanej w Korei Południowej Coloring czyli kolorowanie, zarobiła w ciągu ubiegłych 15 miesięcy 100 milionów dolarów.

Oferowane jest około 30 tysięcy różnych dźwięków - w tym rockowe przeboje i muzyka klasyczna. Oferta rozszerza się bardzo szybko, a zatem - jak mówią jej dostawcy - każdy użytkownik będzie miał wkrótce do dyspozycji zestaw unikalnych dla siebie tonów.

Usługa cieszy się największym zainteresowaniem wśród młodszych użytkowników komórek a jej popularność można porównać z szałem na pocztę głosową, kiedy po raz pierwszy pojawiła się w telefonii komórkowej kilka lat temu.

W Europie usługa może pojawić się w połowie przyszłego roku a eksperci przewidują duże zainteresowanie klientów.

Brytyjski guru od telefonii komórkowej Simon Buckingham z firmy Mobile Stream jest przekonany, że tendencja do indywidualizacji telefonów komórkowych będzie się utrzymywać. Jego zdaniem kolorowanie jest po prostu kolejnym krokiem na tej drodze.

Źródło:BBC
 
 
Kilka numerów telefonów na jednej karcie SIM28-11-2003
 
Firma Roamware poinformowała o uruchomieniu nowego serwisu w sieci operatora CSL, działającego w Hongkongu, który umożliwi posługiwanie się telefonem, który będzie miał kilka numerów na jednej karcie SIM.

Usługa o nazwie SIMM (Single IMSI Multiple MSISDN – single SIM card with multiple numbers) przeznaczona jest dla abonentów, którzy często podróżują i w pewnych regionach świata przebywają przez kilka dni i chcą korzystać z miejscowych numerów telefonów bez wymiany karty. Karta SIMM umożliwia odbieranie SMS-ów i dzwonków adresowanych na różne numery telefonów.

(MCH)
 
 
Łotysze znów lepsi27-11-2003
 
W sieci łotewskiego operatora telefonii komórkowej LMT przeprowadzono pierwszą rozmowę 3G w standardzie WCDMA, w oparciu o infrastrukturę Nokii.

W trakcie połączenia zaprezentowano kilka usług dostępnych w telefonii nowej generacji, m.in. transmisję strumieniową, przeglądanie Internetu, pobieranie danych czy wideokonferencję, ze średnim transferem danych na poziomie 380 kb/s. Jak zapowiedział Juris Binde, prezes LMT, wykonanie pierwszej rozmowy 3G oznacza, że już niedługo rozmowy i usługi transferu danych w oparciu o sieć nowej generacji staną się komercyjnie dostępne dla klientów tego operatora.

Nokia dostarczyła operatorowi kompletną testową infrastrukturę sieci 3G WCDMA. Zakończona pełnym sukcesem pierwsza rozmowa 3G na Łotwie oznacza, że LMT może w pełni przejść na platformę telekomunikacyjną 3G Nokii. Jak zapowiada LTM, udany eksperyment stanie się motorem napędowym firmy, tak aby pierwsza w pełni komercyjna sieć 3G WCDMA została uruchomiona jeszcze przed końcem przyszłego roku.

Źródło informacji: cellular-news
 
 
Samsung opracował matrycę Organic EL o rekordowej rozdzielczości27-11-2003
 
Firma Samsung SDI poinformowała o opracowaniu ekranów, które wyróżniają się wśród innych, produkowanych w technologii organicznej, wysoką rozdzielczością. Zaprezentowano ekran 2,2-calowy dla telefonów komórkowych 320x240 pikseli (QVGA) i o rozdzielczosci 180 ppi ( pikseli na cal).

(MCH)
 
 
Enjoy Sony Ericsson T10026-11-2003
 
Telefon Sony Ericsson T100 już od dawna jest dostępny . Tym razem pojawi się w Korei za 100 dolarów w nowym ubranku i z nazwą: Coca Cola Edition. Jego zawartość uzupełniono o nowe dzwonki i tapety.

(MCH)
 
 
Treo 600 w ofercie AT&T26-11-2003
 
Firma palmOne poinformowała, że komunikator Treo 600 będzie dostępny w sieci amerykańskiego operatora telefonii komórkowej AT&T Wireless. Dotychczas Treo 600 był dostępny w Stanach Zjednoczonych w sieciach Sprint PCS i Cingular oraz w sieci na stronie Handspring.com. W najbliższym czasie trafi też do niemieckiego operatora T-Mobile.

Treo 600 kosztuje 699 dolarów. Dla abonentów AT&T Wireless Cingular Wireless jest dostępny za 499 dolarów a w sieci Sprint - 449. W najbliższym czasie palmOne zaproponuje też użytkownikom starszych modeli tego komunikatora wymianę na nowy w cenie 399 dolarów.

Źródło: Washington ProFile

(MCH)
 
 
Tajwan- ponad 106 telefonów na 100 osób26-11-2003
 
Jak wynika z danych Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej (International Telecommunication Union) najwięcej telefonów komórkowych jest na Tajwanie. Na 100 osób przypada tam 106,5 telefonów. W Luksemburgu 105,4, Izraelu 92,5, Włoszech 92,5 i w Hongkongu 91,6.

Nieco wolniej według danych agencji Baskerville rośnie liczba telefonów komórkowych w krajach Europy Wschodniej i dawnego ZSRR. Podwoiła się ona w stosunku do października 2004 roku. W Rosji telefonami komórkowymi posługuje się już 32 miliony osób a według prognoz firmy Nokia w 2008 roku telefony będzie posiadało tam 60 milionów.

Źródło: Washington ProFile

(MCH)
 
 
Alcatel OmniTouch Unified Communication26-11-2003
 
Alcatel wprowadził na rynek rozwiązanie Alcatel OmniTouch Unified Communication — zestaw aplikacji serwerowych służących do optymalizacji komunikacji biznesowej.

Oprogramowanie to jest pierwszym na świecie ujednoliconym rozwiązaniem komunikacyjnym, w którym zaimplementowano najnowsze technologie internetowe (XML/SOAP, SIP oraz VXML).

Rozwiązanie pozwala skonfigurować reguły i prawa dostępu do funkcji komunikacyjnych. Udostępnia jeden, zunifikowany widok wiadomości oraz zapewnia dostęp do informacji użytkownikom różnego typu terminali.

Oprogramowanie jest ściśle zintegrowane z popularnymi serwerami komunikacyjnymi Alcatel OmniPCX i zapewnia dostęp do nowych funkcji, ulepszone procedury organizacyjne oraz większą wartość biznesową.

Pakiet obejmuje trzy aplikacje:

My Messaging jest aplikacją do ujednoliconego przesyłania wiadomości, opartą na języku VXML i służącą do komunikacji realizowanej nie w czasie rzeczywistym. Oferuje jedną multimedialną skrzynkę poczty głosowej, listy elektroniczne oraz faksy. Dzięki funkcji przekształcania tekstu na mowę (Text-to-Speech — TTS) użytkownik może uzyskać dostęp do poczty elektronicznej za pomocą telefonu; może także wydać głosowe polecenie wydrukowania lub wysłania listu elektronicznego bądź faksu. Aplikacja umożliwia również zarządzanie filtrami powiadamiania.

My Phone jest narzędziem do komunikacji w czasie rzeczywistym, opartym na standardach XML i SOAP. Zapewnia pracownikowi znajdującemu się poza siedzibą firmy dostęp do pełnego zestawu funkcji, np. połączeń konferencyjnych, jednolitych usług katalogowych oraz rejestru połączeń, za pomocą każdego telefonu.

My Assistant jest aplikacją automatycznie wyszukującą użytkownika i kierującą do niego połączenia z uwzględnieniem praw dostępu (find-me-follow-me). Pozwala zdefiniować, kto, kiedy i gdzie może się z nami kontaktować, a mniej ważne połączenia kieruje do skrzynki poczty głosowej. Narzędzie to monitoruje i inteligentnie kieruje połączenia na podstawie identyfikatora użytkownika i pory dnia.

Dzięki tym trzem aplikacjom oraz funkcjom rozpoznawania mowy i przekształcania jej na tekst pracownik, który np. utknął w korku ulicznym, może zarządzać listami elektronicznymi i pocztą głosową przez telefon komórkowy. Podobnie może zarządzać planem zajęć oraz dzwonić do klientów, wybierając ich z osobistej książki telefonicznej.

Źródło:Alcatel
 
 
Razem Taniej w Pakiecie DoMowy26-11-2003
 
Od 24.11.2003 r. w sieci Idea w specjalnej promocji Razem Taniej można kupić również aktywację w planie taryfowym Pakiet DoMowy. Jeżeli klient sieci Idea powiększy liczbę użytkowników swojego Pakietu DoMowy i kupi nowy telefon w promocji Razem Taniej lub założy nowy Pakiet DoMowy kupując aktywację w promocji Razem Taniej, uzyska tańsze połączenia z wybranym numerem domowym TP dla wszystkich numerów w jego Pakiecie DoMowy.

Połączenia z numerów komórkowych na numer domowy w sieci TP kosztują obecnie 0,30 zł (0,37 zł z VAT) za minutę, czyli tyle ile pomiędzy użytkownikami jednego Pakietu DoMowy.

Jednocześnie użytkownik Pakietu DoMowy otrzymuje 20% rabatu na połączenia z wybranego numeru domowego TP na trzy numery w Twoim Pakiecie DoMowy (numer nowo aktywowany oraz 2 numery najwcześniej aktywowane w Pakiecie DoMowy).

W promocji Razem Taniej można bezpłatnie aktywować i korzystać z usługi poczta głosowa TP SMS. Wszystkie benefity promocyjne oferty Razem Taniej obowiązują do 31.06.2004 r., więc im szybciej klient zakupi aktywację Pakietu DoMowy, tym dłużej będzie korzystał z promocyjnych stawek na połączenia

Źródło informacji:Idea
 
 
Motorola odkłada wprowadzenie V29526-11-2003
 
Wśród zaprezentowanych w ubiegły tygodniu nowych telefonów firmy Motorola zabrakło zapowiadanego wcześniej modelu— V295. Wszystko wskazuje na to, że nie zobaczymy go szybko i nie trafi do sprzedaży grudniu.

Telefon ma być produkowany przez tajwańską firmę BenQ tak jak produkowany wcześniej model V290 . Według nieoficjalnych informacji, za opóźnienie ponosi winę właśnie producent i nie jest to pierwsze opóźnienie, które ma ona na kącie.

Źródło: The DigiTimes

(MCH)
 
 
TOYA net